جمیل رستمی با فیلم “ژانی گه ل” در راه کسب اسکار ۲۰۰۸

سایت رسمی آکادمی  علوم و هنرهای سینمایی اعلام کرد: فیلم ژانی گه ل ساخته جمیل رستمی به عنوان نماینده سینمای عراق در هشتادمین دوره این مراسم حضور دارد

این فیلم در بخش اسکار فیلم های غیر انگلیسی زبان با آثار دیگر کشور ها به رقابت خواهد پرداخت.

 بنا به همین گزارش؛ دومین ساخته بلند جمیل رستمی به خاطر بهره گیری از جلوه های ویژه و عظیم و پرهزینه بودن به نظر می رسد با توجه به حضور فیلم هایی چون “ناشناس” به کارگردانی جوزپه توناتوره از ایتالیا، “۴ ماه، ۳ هفته و ۲ روز” ساخته کریستیان مونگیو  از رومانی، فیلم ضد ایرانی پرسپولیس ساخته مرجانه ساتراپی، ونسان پارانو  از فرانسه و … این فیلم شانس مناسبی برای نامزدی نهایی جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان داشته باشد.

ژانی گه ل که مسائل انسانی منطقه از جمله کردها را به تصویر می کشد و بر اساس نخستین و مشهورترین رمان کردی نوشته ابراهیم احمد ساخته شده داستان مردی به نام جوامر است که در جریان تظاهراتی (به سال ۱۹۴۷) در شهر سلیمانیه عراق به طور اتفاقی به جمع تظاهرکنندگان می پیوندد و هنگام کمک به زن مجروحی توسط ماموان دولتی خود نیز مجروح و به عنوان رهبر شورشیان دستگیر و پس از گذشت ده سال از زندان آزاد و به جستجوی خانواده خود می پردازد که با اتفاقات جدیدی روبرو می شود.

جمیل رستمی کارگردان جوان و برجسته سینما دو سال پیش در اسکار ۲۰۰۶ نیز با فیلم مرثیه برف (به بعنوان  اولین نماینده سینمای عراق در تاریخ اسکار) اولین حضور خود را  در کنار دو کارگردان دیگر سینمای ایران رضا میر کریمی و محسن مخملباف تجربه کرده است.

ژانی گه ل پیش تر در جشن خانه سینما به نمایش درآمد و توانست جایزه بهترین موسیقی متن فیلم  را به خود اختصاص دهد. جمیل رستمی (کارگردان و تهیه کننده) این فیلم را با عوامل ایرانی و بازیگران کرد کشور عراق  ساخته و صداگذاری آن نیز به صورت دالبی دیجیتال در استودیو اونن فرانسه انجام گرفته است.