رستمی: «چشم» به‌زودی آماده نمایش می‌شود

«جمیل رستمی» در گفت و گو با ستاد خبری بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر گفت: «چشم» اولین فیلم از سه‌گانه :چشم»، «گوش» و «زبان» است که ساختم. این سه عضو بسیار حساس مجموعه ادراک ما از اطراف را تشکیل می‌دهند و در تمام ادیان و مذاهب از منکرات و محسنات این اعضاء سخن به میان آمده است. در فیلم «چشم» تلاش دارم تا دیدن و ندیدن، چگونه نگاه کردن و تفاوت دیدن‌ها را به تصویر بکشم.

وی در ادامه توضیح داد: زوایای دید هر فرد متفاوت است و پرسوناژهای قصه ما هم به همین صورت هستند اما سرانجامی مغایر با نگاه‌شان و آنچه می‌اندیشند برایشان رقم می‌خورد. کارگردان «مرثیه برف» به روایت داستان اشاره کرد و گفت: فیلم روالی عادی دارد و گره داستانی ویژه‌ای در فیلم وجود ندارد، زندگی روزمره و اتفاقاتی که ممکن است برای هریک از ما رخ دهد. فیلم برشی از زندگی است و داستان در آن دخیل نیست. برای بیننده پایان‌بندی فیلم غافلگیرکننده است.

وی درباره ساختار سینمایی «چشم» توضیح داد: «چشم» اولین فیلم شهری و امروزی من است و اولین فیلم من به زبان فارسی است و باز هم اولین فیلم من به شمار می‌آید که از بازیگران حرفه‌ای سینما در آن استفاده کردم. فیلم برشی از زندگی است و زندگی شهری را که زیاد پرطمطراق نیست، به تصویر کشیده‌ام. در دو کار قبلی به دلیل اقتضای داستان باید در «ژانی گه‌ل» از کارهای نوگرا و تجربه گرا دوری می‌جستم و کاری کلاسیک ارایه می‌شد، یا در «مرثیه برف» که درباره دختری روستایی و شرایطی که بر زندگی‌اش حاکم بود، داستان گره‌های فراوانی داشت و روایتی ساده و کلاسیک را می‌طلبید اما در «چشم» ممکن است پلان‌ها شیک باشند زیرا پرسوناژها و فضای اجتماعی و زندگی‌ آن‌ها این گونه اقتضاء می‌کند.

کارگردان «ژانی گه‌ل» در ادامه گفت: برخلاف کارهای قبلی‌ام که به دلیل گره‌ها و داستان بیننده تا انتها فیلم را دنبال می‌کرد. در «چشم» بیننده باید آرام آرام با فیلم ارتباط برقرار کند، زیرا فیلم گره خاصی ندارند گره در روابط و زیستن پرسوناژها است. کارگردانی این کار بسیار مشکل است زیرا هیچ نقطه دراماتیکی در داستان وجود ندارد که بتوانی آن را برجسته کنی. رستمی در ادامه به تفاوت ساخته اخیرش با آثار قبلی‌اش اشاره می‌کند : «چشم» فیلم متفاوتی در کارنامه من و در کارنامه عوامل‌ام خواهد بود چرا که هریک از عوامل در این کار تجربه جدیدی داشتند. وی درباره موسیقی فیلم توضیح داد: فیلم به موسیقی زیادی نیاز نداشت اما موسیقی فیلم توسط بهزاد عبدی در اوکراین ساخته شده و در آن از چهار ساز که بیشتر زهی هستند، استفاده شده که به نظر من موسیقی بسیار خوبی است. این فیلم عاشقانه، داستانی اجتماعی دارد و روایت‌گر تفاوت‌های دیدن و نگاه کردن است و حکایت لحظه‌هایی که از دست می‌روند و حرف‌هایی که ناگفته می‌مانند…

در این فیلم مهدی احمدی، لادن مستوفی، افسانه پاکرو، نازنین فراهانی، سیاوش چراغی پور، حمید شریف‌زاده، مونیا جمال‌پور، سامان ارسطو، حشمت آرمیده، صدف احمدی، یگانه خداپرست، مبینا آتشی، رزیتا بهمنش و… به ایفای نقش می‌پردازند. تعدادی از عواملی که در ساخت فیلم همکاری دارند، عبارتند از: نویسندگان: شاهد سلطانی‌آزاد، حمیدرضا سلیمی، کارگردان: جمیل رستمی، تهیه کننده: جلال شمسیان، مدیر فیلمبرداری: شاپور پورامین، صدابردار: محمد امامی، طراح صحنه و لباس: عباس بلوندی، طراح گریم: محسن بابایی، دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریز: سحر صباغ‌سرشت،تدوین: حسین غضنفری، موسیقی: بهزاد عبدی، صداگذاری : آرش اسحاقی، دستیار دوم کارگردان: هیوا رستمی، منشی صحنه: یاسمن کفایتی، عکاس: ساتیار امامی، مدیر تولید: محمدحسن نجم. بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر از تاریخ ۱۶ تا ۲۶ بهمن‌ماه به دبیری «مهدی مسعودشاهی» در تهران برگزار می‌شود.