رییس جمهور عراق به تماشای فیلم جمیل رستمی نشست

جلال طالبانی رییس جمهور عراق روز شنبه (۶مرداد) در یکی از سینماهای شهر اربیل به تماشای فیلم ژانی گه‌ل آخرین ساخته جمیل رستمی نشست.

بر پایه این گزارش، طالبانی بعد از نمایش فیلم که تحت تاثیر قرار گرفته بود گفت: به عنوان رییس جمهور عراق نمی‌دانستم ابعاد ظلمی که در حق مردم این کشور شده به این وسعت بوده ، فیلم ژانی گه‌ل به خوبی این ابعاد را به تصویر می‌کشد.

فیلم ژانی گه‌ل که در روز سی و یکم تیر و اول و دوم مرداد ماه در شهر سلیمانیه و روز پنجم تا هفتم مرداد ماه در شهر اربیل در سئانس ویژه (ساعت ۹ تا ۱۱ شب) به نمایش درآمده بود با استقبال بی نظیری از سوی مخاطبان و مردم علاقه مند رو به رو شده به گونه ای که این استقبال را می‌توان در سی و پنج سال اخیر بی‌سابقه دانست.

جمیل رستمی کارگردان فیلم نیز در گفت و گویی اعلام کرد : با توجه به فعالیت احذاب و گروه های مختلف در کشور عراق و اختلاف سلایق فکر نمی‌کردم این فیلم با این استقبال گسترده از سوی مردم این کشور رو به رو شود و از دیدن ازدحام مردم در جلو سینما شگفت زده شدم .

با توجه به استقبال مخاطبان از فیلم ژانی گه‌ل، این فیلم از پنج شنبه ۱۱ مرداد در شهرهای اربیل و سلیمانیه و دیگر شهرهای عراق به صورت گسترده اکران  می‌شود و مردم پس از سی سال می‌توانند با خرید بلیت و به همراه خانواده خود به تماشای این فیلم بنشینند. ( از دهه هفتاد تا کنون در عراق فیلمی به روی پرده سینماها نرفته است).

ابراهیم جعفری نخست وزیر سابق عراق که به همراه یک هیات سیاسی از بغداد وارد اربیل شده بود نیز به تماشای فیلم ژانی گه‌ل نشست .وی در مصاحبه مطبوعاتی که در خصوص مسائل اخیر سیاسی تشکیل شده بود در مقدمه صحبت خود به فیلم ژانی گه‌ل اشاره کرد و از ساختار عالی و بی نظیر این فیلم تعریف و به عوامل تولید کننده آن تبریک گفت.

ژانی گه‌ل بر اساس نخستین و مشهورترین رمان کردی (نوشته ابراهیم احمد) ساخته شده و داستان فیلم نیز به سال ۱۹۴۷ و تظاهرات مردم در شهر سلیمانیه بر می‌گردد، که در جریان این تظاهرات در میدان اصلی شهر، جوامر (یکی از کارکنان اداره دولتی) به صورت اتفاقی به جمع تظاهرکنندگان می پیوندد و در هنگام کمک به یک زن مجروح توسط ماموران نظامی عراق که مردم را به گلوله بسته اند مجروح و سپس زندانی می شود. بعد از ده سال حبس تحمیلی از زندان آزاد شده و برای یافتن خانواده خود به کردستان می رود….