مصاحبه ها

گفتگوی کردپرس با جمیل رستمی: از «شیوه ­نی به ­فر» تا «ژانی گه­ ل»

در دفتر کار استاد مظهر خالقی، ساخت فیلم «ژانی گه ‌ل» پیشنهاد شد و من گفتم: در مورد انفال و جنایات حزب بعث و صدام در کشتار مردم کردستان عراق قصد دارم تا فیلمی بسازم.
کردپرس: نمی‌خواهم با جملاتی تکراری به این گزارش بپردازم، اما یادمان باشد که کردستان، یکی از مناطق کهن ایران و سرزمینی با تمدن و فرهنگی غنی است که در دامان خرد هنرمندان بسیاری ‎را تربیت کرده است.
بحث ما درباره سینماست و در این عرصه هنرمندان بزرگی از این دیار، توانسته‌اند، سینمای ایران را بیشتر و بهتر به جهانیان معرفی کنند و سفیران دلسوز، صلح‏طلب و مهربان برای جامعه جهانی باشند.
یکی از این هنرمندان، «جمیل رستمی» کارگردان سینمای ایران است که در دفتر خبرگزاری کردپرس طی نشستی با وی از هنر و صنعت سینما صحبت کردیم و به مشکلات و کاستی‌های این صنعت به ویژه در کردستان پرداختیم.
ادامه مطلب

رستمی: «چشم» به‌زودی آماده نمایش می‌شود

«جمیل رستمی» در گفت و گو با ستاد خبری بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر گفت: «چشم» اولین فیلم از سه‌گانه :چشم»، «گوش» و «زبان» است که ساختم. این سه عضو بسیار حساس مجموعه ادراک ما از اطراف را تشکیل می‌دهند و در تمام ادیان و مذاهب از منکرات و محسنات این اعضاء سخن به میان آمده است. در فیلم «چشم» تلاش دارم تا دیدن و ندیدن، چگونه نگاه کردن و تفاوت دیدن‌ها را به تصویر بکشم.

ادامه مطلب